אתר ג'ובנט התגייס לטובת החיילים המשוחררים מצה"ל, והשתתף בחודש שעבר בכנס משתחררים המנוהל בשיתוף צה"ל, האגודה למען החייל, משרד הביטחון והיחידה להכוונת חיילים משוחררים. הכנס נועד להכין את המשתחררים לסיום שירותם הצבאי ולקראת מעברם לחיים האזרחים.

השנה נערך הכנס בחודש ינואר ה- 16, 17 ו- 20 בגני התערוכה בתל אביב, והציג שפע אפשרויות לימוד ותעסוקה לחיילים המשוחררים.

מאות חיילים משוחררים וחיילים העומדים על סף שחרורם מצה"ל נטלו חלק בכנס, שמטרתו היא, למעשה, לחשוף בפניהם אפשרויות לצעדם הראשון באזרחות, ולתת להם הכוונה ראשונה לקראת החיים כמשוחררים, הנטולים, בשלב ראשון לפחות, כל מסגרת. החיילים מגיעים לכנס בפקודה והכנס הוא חלק מהליך שחרורם מצה"ל.

לרשות הבאים עמד יריד לימודים ותעסוקה של מכללות אקדמיות ומוסדות להכשרה מקצועית, מכינות קדם אקדמיות, מכונים להכנה לבחינות בגרות ופסיכומטרי, יעוץ והכוונה ללימודים, ביטוח לאומי, חברות כוח אדם ועוד.


דגנית אהרונוב. "הכנס היה גדוש בחיילים".
דגנית אהרונוב, אחת ממארגנות האירוע מספרת: "כנס המשתחררים המתרחש 3 פעמים בשנה בחודשים ינואר, יוני ואוקטובר, נועד לחיילים העומדים להשתחרר בין יום ועד שלושה חודשים ממועד הכנס.
קהל המשתחררים מקבלים כלים לפני שהם יוצאים לאזרחות, כאשר הכנס נערך במתכונת של יריד תעסוקה ולימודים, במטרה להציג בפניהם מידע רב על האפשרויות המגוונות. בנוסף, במסגרת הכנס נערכו הרצאות של משרד הביטחון והיחידה להכוונת חיילים משוחררים, בהן יכלו המשתתפים לקבל מידע על הזכויות השונות המגיעות להם.
החודש היריד היה גדוש בחיילים מאושרים אשר מצפים לשחרורם, כך שמבחינת קהל עמדנו בציפיות. האווירה הייתה טובה ושמחה, ונציגי החברות השונות היו שבעי רצון ממספרם הרב של המועמדים שנרשמו לכוחותיהם".


השחרור המתקרב מציב בפני חיילים וחיילות רבים מספר מטרות לתקופה שלאחר השירות הצבאי. הדבר הראשון שחושבים עליו זה לנוח קצת ולגבש החלטות לגבי התוכניות לעתיד. חלקם מחליטים להתכונן ולגשת למבחן הפסיכומטרי, להשלים בגרויות ולהתחיל ללמוד. רובם המכריע מעוניינים לעבוד בעבודות מזדמנות ולהרוויח כסף, גם כדי להגיע לעצמאות כלכלית וגם כדי לחסוך לטיול הגדול.
את כל המטרות האלו רוצים רבים להגשים בתקופה קצרה יחסית, ולכן השנה שלאחר השחרור היא שנה לחוצה ביותר, בדיוק בשלב שבו חווים גם את הלם האזרחות המוכר.


פגשנו ביריד כמה חיילים וחיילות אובדי עצות, והתעניינו בחוות דעתם אודות הכנס ותוכניותיהם לעתיד.

ירוס שיגוס. מתכננת להתחיל ללמוד.
ירוס שיגוס מאשקלון אשר משרתת בקריה בתל אביב כקצינת מכ"ם בחיל הים, הגיעה לכנס עם כיוון ברור להמשך חייה האזרחיים. "אני משתחררת בקרוב, לאחר שנתיים ותשעה חודשים מהנים כקצינה העוסקת בקידום אוכלוסיות מיוחדות. במהלך שירותי הצבאי רכשתי ניסיון בתחום מדעי ההתנהגות, ואני שואפת לעסוק בזה גם בעתיד. אני מתכננת להתקבל לתואר בפסיכולוגיה או עבודה סוציאלית, כך אוכל להגשים את שאיפותיי ולעזור לאנשים. יש לי הרבה רצון וסבלנות ואני מצפה להתחיל בלימודים".

מה הן ציפיותיך מהכנס?
"אני מעוניינת לקבל כמה שיותר מידע על האפשרויות שיש באזרחות.
זמן רב אני נמצאת במסגרת מקובעת המנותקת מהחיים שבחוץ, ואני רוצה להתעדכן. אני מאד מרוצה מהכנס. אמנם לא הבאתי קורות חיים, אבל אני אפיק מסקנות ואחשב צעדי לעתיד בהתאם".


ניקו ורבוך. מצפה לקבל כיוון לקראת השחרור.
ניקו ורבוך שעלה לארץ מארגנטינה בשנת 1999, מתגורר בקיבוץ חולית שליד דרום רצועת עזה. ניקו הגיע לכנס עם חברתו נופר כהן וסיפר לנו על שירותו המרתק. "אני משרת בחיל הים בחיפה, בבית ספר למכונה סטיל. הייתי מכונאי בספינות וכרגע אני מפקד בבה"ד של החיל. נהניתי מאד מהשירות שהיה מאתגר, וכמו כן הזדמן לי להכיר בבסיס את החברה שלי, נופר שאותה אני מאד אוהב".

היה שווה לעשות את כל הדרך מהקיבוץ לכנס?
"קיבלנו הזמנה דרך כוח האדם של הבסיס, כך שהיינו צריכים לבוא לכנס בפקודה", מספר ניקו בחיוך. "אנו מצפים לקבל פה כיוון לקראת השחרור. כרגע התוכניות שלי ושל נופר זהות לכל חייל משוחרר ממוצע, לעבוד, לעשות כסף, לנסוע 'לטיול של החיים' ולחזור ללמוד לתואר. העיקר ליהנות".

מה אתה חושב על חיפוש העבודה דרך אתרים באינטרנט?
"לא נכנסתי עדיין לאתר אבל אני בהחלט איעזר באתרים כדי למצוא עבודה. חברים שלי המליצו לי על כמה אתרים וג'ובנט בינהם".


עינת שרף. קצינה בצנחנים.
עינב שרף מרעות, היא קצינה בצנחנים המשתחררת בחודש מאי. "שירתתי בצנחנים בגדוד 202 בתור קמבצ"ית, תפקיד קשה אך מעניין".

אילו ציפיות יש לך מהשחרור?
"אני מצפה ליהנות מהדברים הפשוטים של החיים ולא לחשוב על המחר. כרגע בכוונתי למצוא עבודה עד הלימודים, אדריכלות ככל הנראה".


רועי גיצין. "מתכנן להיות מדריך במחנה קיץ".
רועי גירצין מירושלים, פסגת זאב, הגיע ללא מדים עם חבריו מהבסיס לכנס. הוא מרגיש את השחרור בפתח. "אני משתחרר בחודש מרץ ומצפה לאזרחות. שירתתי בחיל הים כמפקד דבור, ונהניתי מאד מהתפקיד ומהשירות".

מה ציפית מהכנס?
"התרשמתי מהמגוון הרחב של הדוכנים, הן בתחום הלימודים והן בתחום העבודה- בארץ ובחו"ל, ואפילו קיבלתי מתנה עציץ ממכללת סלע. אני יכול לומר שקיבלתי הרבה יותר ממה שציפיתי. הגעתי לפה מירושלים, ואני ממליץ לכל החיילים אשר עומדים להשתחרר לבוא לכנס, להתעדכן לגבי האזרחות ולבחון אופציות לעתיד".

לאיזה דוכנים ניגשת?
"ניגשתי לדוכנים המציעים עבודה מזדמנת אחרי הצבא וגם למחנות קיץ בחו"ל. אני מתכנן להיות מדריך במחנה קיץ של הסוכנות היהודית ומקווה אפילו להמשיך ולהתקדם שם. כרגע אני לא חושב על לימודים אבל בעתיד אלמד אולי תיירות או תקשורת".


נאור קמפאס. משרת כמאבטח בגזרת איוש.
נאור קמפאס מקיבוץ ניצנים, הגיע לקראת סיום הכנס כדי לקבל מידע ולהירשם לכמה חברות. "אני משרת בצפון ירושלים במשטרה צבאית, ומשמש כמאבטח בגזרת איוש. אני משתחרר במרץ. בזמן הצבא עבדתי במסעדה כטבח ואני מקווה שאוכל לחסוך גם באזרחות ולטוס לדרום אמריקה".

אתה מתכוון לעזוב את ניצנים ולעבור למרכז?
"אני אוהב את הקיבוץ ומתחבר יותר לאזור הדרום מאשר המרכז, לכן לעת עתה אני לא מתכוון לעזוב".


אסף ודניאל. נהנו מהמתנות הרבות.
אסף בהרל ודניאל יחביץ', הגיעו יחדיו לכנס מלאי אנרגיה לקראת השחרור.
אסף משרת כקצין ביחידה של משרד הביטחון, חיל מתפ"ש ( = מפקדת תיאום פעולות הממשלה בשטחים) בקריה, ומשתחרר עוד שבועיים. "כקצין פניות הציבור של האלוף, אני מטפל בפניות של שרים וחברי כנסת. בצבא אני משרת כבר 4 וחצי שנים ושמח לצאת לאזרחות. תחילה אנסה להרוויח מספיק כסף על מנת לנסוע לטייל כשנה, ולאחר מכן אני מתכוון להתחיל ללמוד באוניברסיטה יחסים בינלאומיים. אני רוצה להמשיך מבחינה מקצועית באותו תפקיד שבו עסקתי בצבא".

דניאל לעומתו מפיקוד העורף ומשתחרר עוד קרוב לשלושה חודשים.
"כרגע אני משרת כקצין מדור אוכלוסיה בבסיס בנס ציונה. עברתי פה בהרבה דוכנים על מנת לקבל כמה שיותר מידע על האזרחות. אני מאד מרוצה מהכנס ובעיקר מהמתנות הרבות שקיבלתי".

כמה מילים לסיום?
"בהצלחה לכל המשתחררים !"


אנדרי ואליעזר. הגיעו לכנס מעכו.
אנדרי מרצ'וק ואליעזר ברכה, חברים טובים מעכו, הגיעו עד לתל אביב במטרה למצוא עבודה.
אנדרי ששירת כלוחם ב- 212, יחידה במגל"ן, משתחרר בפברואר. "אני מתכוון לקבל את ההכשרה המתאימה ולהיות מדריך פילאטיס. פעם אחת ניסיתי ומאז אני שואף להתמחות בתחום. אני אעבור בין הדוכנים כאן ואחפש אופציות להתקדם לעבר המקצוע".
בדומה לאנדרי גם אליעזר מעוניין ללכת לכיוון הטיפולי ולהיות בעתיד מסז'יסט.

"אנחנו משתוקקים להגיע לשחרור, ולטייל קצת בדרום אמריקה ואז להתחיל ללמוד".


ליטל אמיני, בת 20 מתל אביב, משרתת בבה"ד חיל הים והיא מדריכת אימון גופני של קורס חובלים. היא הגיעה היישר ממסיבת השחרור בבסיס. "נהניתי מאד מהשירות וחוששת מעט לצאת לאזרחות ללא החממה הצבאית, אך מצפה להשתחרר ולהיות אחראית לעצמי".

מה תוכניותיך לעתיד?
"כרגע אני רוצה לעשות פסיכומטרי ומיד לטוס לטיול לכמה חודשים. אני אדם מאד פרקטי וכבר מתכננת לימודים לשנה הבאה".

לאלו דוכנים את מתכוונת ללכת?
"אני אלך לחברות כוח אדם כי בכל זאת אני רוצה להתחיל מיד לעבוד ולא להתבטל. אני מקווה למצוא עבודות משרדיות, שירות לקוחות ומכירות בתור התחלה".


סטאס טופורובסקי. רוצה לעבור למרכז.
סטאס טופורובסקי, המשרת בחטמ"ר עציון משתחרר באפריל. "הייתי נהג בת"ש ואני יכול להגיד שהשירות היה כיף וחוויתי. עבדתי במהלך השירות משום שהשכרתי דירה והייתי צריך לכלכל את עצמי. הגעתי לפה כדי לקבל מידע על עבודות בארץ ובחו"ל. כרגע יש לי המון כיוונים".

מה התוכנית שלך לאזרחות?
"אני רוצה לשכור דירה בגוש דן, כי מניסיוני שם יש יותר הזדמנויות. ומצפה להתחיל את חיי כאזרח".
צוות ג'ובנט מודה לכל החיילים והחיילות ששיתפו פעולה בכתבה, ומאחל להם הצלחה רבה!